Fronta (queue)

Rad

Rad (queue alebo aj fronta) funguje presne ako rad v supermarkete pri pokladni. Nový zákazník sa vždy postaví na koniec radu, a pokladníčka vždy obslúži toho, kto je na začiatku. Okrem toho máme k dispozícii ešte jednu operáciu -- môžeme sa pozrieť na to, kto je na začiatku. V súvislosti s radom sa môžeme stretnúť aj s názvom FIFO -- "first in, first out", čiže "prvý dnu, prvý von" (pretože zákazník, ktorý sa do radu postavil ako prvý, bude aj prvý obslúžený).

Na obrázku vidíme ako funguje rad. Ak zopakujeme tú istú postupnosť pridávaní a odoberaní ako v prípade zásobníka (pridať žltý prvok, potom zelený prvok, potom modrý prvok, potom odobrať prvok, a potom pridať červený prvok), dostaneme iný výsledok.

Rad má, podobne ako zásobník, mnoho využití.1 Môžeme si ním pomôcť napríklad pri implementovaní správania sieťovej tlačiarne -- tá zvláda tlačiť len nejaké množstvo strán za sekundu (povedzme jednu), ale pritom jej môže prikázať tlačiť mnohostranné dokumenty hneď za sebou niekoľko používateľov. V takom prípade si tlačiareň ukladá nové dokumenty do radu a keď dotlačí to, čo mala začaté, pustí sa vždy do toho dokumentu, ktorý čakal najdlhšie (čiže do toho, ktorý prišiel prvý).

Rad je tiež abstraktná dátová štruktúra. Podporuje nasledovné operácie:

  • pridať prvok (na koniec),
  • odobrať prvok (zo začiatku),
  • pozrieť sa na prvý prvok.

Tieto operácie vieme, podobne ako pri zásobníku, implementovať viacerými spôsobmi. Zrejme najintuitívnejší je spájaný zoznam: pamätáme si pointre $prvy$ na prvý a $posledny$ na posledný prvok zoznamu. Keď chceme pridať nový prvok do radu, pridáme ho na koniec zoznamu a aktualizujeme si $posledny$ tak, aby ukazoval na novopridaný prvok. Keď chceme odobrať prvý prvok radu, aktualizujeme $prvy$ tak, aby ukazoval na nasledovníka prvku, na ktorý $prvy$ ukazoval predtým. Keď sa chceme pozrieť na prvý prvok, pozrieme sa na miesto, kam ukazuje $prvy$.

S implementáciou pomocou poľa je to trochu zložitejšie. So zásobníkom to bolo jednoduché preto, lebo jeho "začiatok" -- miesto, kde je uložený najstarší prvok -- sa nehýbal. Rad sa ale hýbe -- predlžuje sa do jedného smeru a skracuje sa z druhého. Čo sa s tým dá robiť? Mohli by sme zakaždým, keď vyberieme prvý prvok z radu, celý rad posunúť. Toto by ale dlho trvalo (pre rad s $n$ prvkami by bolo treba $n$, čiže lineárne veľa, operácií). Naštastie, tento problém vieme vyriešiť malým trikom: namiesto toho, aby sme posúvali rad, posunieme "pokladňu" -- čiže smerník na prvý prvok. (Toto funguje tak, ako keby sme mali pole "zahnuté" do kruhu -- za posledným políčkom nasledujú prvé políčko.) Implementácia teda vyzerá takto: pamätáme si pole $A$ dĺžky $n$, index $zaciatok$ a premennú $k$, v ktorej máme uložené, koľko prvkov je v aktuálne v rade. Keď chceme pridať nový prvok, a platí $k < n$, prvok vložíme na miesto $A[(zaciatok + k) \% n]$2 a $k$ zväčšíme o $1$. (Ak $k = n$, tak je pole plné, a nový prvok sa doň už nezmestí.) Keď chceme odobrať prvok, a platí $k > 0$, jednoducho zmeníme $zaciatok$ na $(zaciatok + 1) \% n$ a $k$ zmenšíme o $1$. (Ak $k = 0$, nemáme aký prvok odobrať, lebo rad je prázdny.) Ak sa chceme pozrieť na prvý prvok v rade, pozrieme sa na prvok $A[zaciatok]$.

Obe implementácie majú rovnaké zložitosti. Pamäťová zložitosť celej štruktúry je $n$. Časové zložitosti jednotlivých operácií sú rovnaké -- $O(1)$. (Pre rad platí rovnaká poznámka o časovej zložitosti pridávania prvku ako pre zásobník -- ak budeme mať plné pole, a budeme chcieť jeho obsah prekopírovať do nového, väčšieho poľa, bude to v najhoršom prípade trvať dlho.)


  1. Poznámka pre pokročilých: rad sa používa pri implementácii BFS. 

  2. Symbol $\%$ označuje operáciu modulo, čiže "zvyšok po delení". Napríklad $8 \% 5$ je $3$. V našom prípade používame modulo preto, lebo keď si predstavíme rad implementovaný "zahnutým" poľom, po poslednom ($n$-mínus-prvom) prvku musí nasledovať nultý prvok. No a $((n - 1) + 1) \% n = 0$ (alebo všeobecnejšie, $((n - 1) + x) \% n = x - 1$ pre $x \geq 1$. Čiže ak sa chceme v zahnutom poli pohnúť z posledného prvku o $x$ ďalej, skončíme na prvku číslo $x - 1$).